Egyedi kiállítások, amelyeknek köszönhetően betekintést nyerhetnek a az első világháború frontjainak, hátországának mindennapjaiba. Nemcsak fegyvereket, de háborús emléktárgyakat, fényképeket, írott dokumentumokat, korabeli filmfelvételeket is láthat az ide látogató közönség…
Az első világháború néhány évtizedes folyamatok eredményeként tört ki. Ezek fő mozgatórúgóját az akkori nagyhatalmak politikai, gazdasági befolyási övezeteinek az újrafelosztási igyekezete jelentette. A konfliktus addig soha nem látott méreteket öltött, a történetírás 74 millió mobilizált katonáról ír. A háború 28 országot érintett, annak mintegy 1,5 milliárd lakosával és végeredményben a legfőbb érintettek katonai, gazdasági, emberi erőforrásainak teljes mértékű kimerülését jelentette. Századik évfordulójának megemlékezései egybefonódnak a háború katonai, gazdasági és egyéb szempontjainak történelmi újraértékelésének lehetőségével. A közgyűjtemények számára pedig kiváló alkalmat adnak arra, hogy a gyűjteményeikben, fondjaikban rejlő lehetőségekre felhívják a figyelmet ôs emellett további, tematikus gyűjtéseket is folytathassanak. Ezeket a célokat követve valósult meg a Szlovák Nemzeti Múzeum – Szlovákiai Magyarok Múzeuma és több más dél-szlovákiai múzeum „Népeimhez!” – Történetek az első világháborúból c. vándorkiállítása is, amely 2015. november végétől 2016. április 29-ig Szencen is megtekinthető. A kiállítás a Rozsnyói Bányászati Múzeum, a SZNM – Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma, a Szenci Városi Múzeum, az érsekújvári Thain János Múzeum, a losonci Nógrádi Múzeum és Galéria, a tapolcsányi Tribecsi Múzeum, a galántai Honismereti Múzeum, a dunaszerdahelyi Csallóközi múzeum és a komáromi Duna Menti Múzeum gyűjteményeiből mutat be értékes, a témához köthető tárgyakat.
A vándorkiállítást egy kisebb kiálllítás egészíti ki, helytörténeti vonatkozásokkal. A Szenc környékiek és az első világháború c. kiállítás összeállításánál múzeumunk öt éve alatt felgyűjtött világháborús tárgyi emlékekre, hagyatékokra támaszkodtunk a leginkább. Ezen kívül a több olyan tárgyat is szerepeltetünk, amit helyi családok adtak kölcsön. A kiállítás konkrét helyi példákon érzékelteti a háborús hátország problémáit és különböző katonapéldákon keresztül különféle sorsokat mutat be. A látogató így árnyaltabb képet szerezhet a világháborús évek mindennapjairól és annak helyi vonatkozásairól.