Apríl je desaťročia mesiacom lesov. V tomto mesiaci prebieha výsadba nových porastov, zalesňovanie kalamitou postihnutých plôch a rúbanísk. Zároveň sa viac hovorí o lesoch. Na Slovensku je takmer 2 milióny hektárov lesa. Čo znamená takmer 4O % – nú lesnatosť. Pred 3 až 5 tisícmi rokov bola asi 95 %- ná lesnatosť. Rozsiahle plochy pokrývali prírodné človekom málo ovplyvňované prírodné lesy – pralesy…
Prevažnú časť lesov tvoria hospodárske lesy, ktorých hlavnou funkciou je produkcia drevnej hmoty. Výchovné zásahy sa v jednotlivých porastoch vykonávajú podľa lesného hospodárskeho plánu (LHP) vypracovaného na 10 rokov – decénium. V porastoch I. vekovej triedy ( 1 – 20 rokov ) – húštine rastie 200 až 800 stromkov na jednom ári. Vekom porastu počet stromov klesá a zásoba drevnej hmoty pribúda každým rokom o hmotový prírastok. V porastoch V. vekovej triedy ( 80 – 100 rokov ) rastú 2-4 stromy na jednom ári a každý má objem viac ako 1 m³ drevnej hmoty. Hustý zápoj stromov v konkurenčnom boji o svetlo hnal stromy do výškového prírastku. Z toho dôvodu stromy v lese majú tenšie vetvy, holé kmene, iný habitus a väčšiu výšku, ako solitéry. Zásahy aj do hospodárskych lesov majú byť citlivé bez poškodzovania zostávajúcich stromov. Hmotový prírastok stromov v kvalitných lesných porastoch je 4 až 5 % drevnej hmoty za rok – ak sa ťažbou neprekročí rovnaké množstvo hmoty ( etát ), vtedy zásoba drevnej hmoty neklesá. Pri správnom hospodárení je zásoba drevnej hmoty nevyčerpateľná. Lesníctvo neobišli posledných 100 rokov tri mánie – smrekománia, topoľománia a posledné roky aj štiepkománia. Každá mánia má svoje pre a proti. Časom však začnú prevládať nedostatky prírode vzdialených postupov. Napodobeninou prírodného lesa v hospodárskych lesoch je pestovanie pôvodných, druhovo zmiešaných a vekovo rozvrstvených porastov a získavanie dreva jednotlivo výberkovým hospodárskym spôsobom. Je zvláštne, že najviac šetrí les sústreďovanie dreva z porastu na odvozné miesto najstaršou technikou – koňmi a v členitom teréne lesnými lanovkami a helikoptérou. Pri celkovom zhodnocovaní významu lesa okrem produkcii dreva nesmieme zabudnúť na jeho ostatné užitočné vlastnosti. Les je určite najstabilnejšie a najbohatšie spoločenstvo rastlín a živočíchov s najpestrejšou biodiverzitou. Niektoré biotopy chráni NATURA 2000.
Vodohospodársky význam lesa. Viete prečo čert nechcel byť lesníkom? Lebo v lese 2 krát prší. Väčšie množstvo zrážok pojmú listy, koruna a kôra stromov, lesná hrabanka. Už počas zrážok začne výpar vody na veľkej ploche. Počas vegetácie prebieha transpirácia, fotosyntéza s tvorbou organickej hmoty a kyslíka nevyhnutného pre život. Les zabraňuje veternej a vodnej erózii. Zlepšuje mikroklímu blízkeho okolia. Les je stabilizujúcim prvkom v meniacich sa klimatických podmienkach. Lesy majú liečebný, rekreačný a poľovnícky význam…..
Aj z týchto dôvodov je nutné chrániť Martinský les spolu s priľahlými poliami. Zachovať status Regionálneho biocentra bez zmien funkčného využívania tohto priestoru a nárastu nepriaznivých vplyvov človeka. V závere bude čas na zodpovedanie otázok a diskusiu. Srdečne Vás všetkých pozývam a teším sa na stretnutie s Vami.
Ing. Ján Maglocký